Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Čarovná studnička: Priadky v Klenovci

Gemersko - malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, v rámci projektu Čarovná studnička, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia realizovalo v piatok 28. januára 2022 vzdelávaciu aktivitu Priadky.

Na priadkach sa účastníci z folklórnych kolektívov FS Vepor z Klenovca, FS Lykovec z Revúcej, Ženskej speváckej skupiny Skaliny z Hnúšte dozvedeli, ako to na priadkach prebiehalo v minulosti. Zároveň sa zdokonaľovali v pracovnej činnosti pradenia. Súčasťou bola výstava kolovratov, praslíc, tkanín - plátno, plátenné obrusy, pokrovce, to čo vzniklo vďaka napradeným nitiam. Nechýbala ani výstava pochutín na priadkach, a to štiepky, ktoré nám pripravila členka OZ RODON Klenovec Milada Kochanová, kukurica s makom, ale aj z novšieho obdobia štrúdľa a hriatô od Marcelky Jakabšicovej a bábovka od lektorky Ľubky Žilkovej.

Na úvod nám prezentovala priadky lektorka Mgr. Martina Oštrom Mareková, etnologička, lektorka z Gemersko - malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Svoje životné spomienky na priadky nám prezentoval fujarista Pavel Bielčik z Kokavy nad Rimavicou. Scénické spracovanie priadok z Muránskej Zdychavy sme prezentovali videozáznamom v podaní FS Lykovec z Revúcej.

Veľmi dôležitou súčasťou vzdelávania bolo samotné pradenie, ktoré si žienky mohli vyskúšať vďaka poskytnutým kolovratom a vďaka asistencii s členmi Občianskeho združenia Čarovná nitka z Kokavy nad Rimavicou, a to s Martinom Felbabom, Bc. Ľubkou Žilkovou a Evkou Sojkovou. Keďže sa našich priadok zúčastnili aj muži, pre nich bola pripravená tvorivá dielňa výroby zápästkov s lektorom Jaroslavom Zvarom.

Aj keď sme túto aktivitu mohli zrealizovať len komorne, s menším počtom účastníkov, tešili sme sa osobnému stretnutiu a vzácnym informáciám z oblasti tradičnej ľudovej kultúry. Za spoluprácu ďakujeme aj Obci Klenovec a o.z. RODON Klenovec.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram