Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

DFS Slniečko z Muráňa

Detský folklórny súbor Slniečko vznikol v roku 2006 pri ZŠ s MŠ v Muráni. Jeho zakladateľkou je vedúca súboru Mgr. Jana Murková. Korepetítorkou súboru bola na začiatku Mgr. Eva Struhárová, v súčasnosti ho hudobne sprevádzajú Mgr.Monika Holubyová a Bc.Beáta Velková.

Ako nám vedúca súboru prezradila, DFS Slniečko navštevujú žiaci I. aj II. stupňa ZŠ, ktorým učaroval folklór. Žiaci  radi spievajú a tancujú a ich láska a úcta k tradíciám sa odzrkadľuje v ich vystúpeniach. Činnosť súboru je pestrá a žiaci sa okrem repertoáru piesní z Muráňa a okolia učia hudobno-pohybovej prezentácii, spolupracovať v kolektíve a navzájom si pomáhať.

Pravidelne reprezentujú školu a obec na rôznych kultúrno-spoločenských akciách ako sú Dni obce, Muránske hradné hry, Úcta k starším, Deň matiek, Dedina ožíva, Rozsvietenie stromčeka, Stavanie májov,...

V rámci Mikroregiónu Muránska planina vystupovali v Tisovci, Revúcej, Pohronskej Polhore, Muránskej Lehote, Muránskej Hute i iných okolitých obciach. Predstavili sa na Gemersko – malohontských folklórnych slávnostiach Klenovská Rontouka v Klenovci a v Prvom slovenskom gymnáziu na Tvorivých dielňach, ktoré organizovalo MPC Banská Bystrica.

Posledných päť rokov intenzívne spolupracujú a štyrikrát ročne pripravujú vystúpenia pre pacientov a zamestnancov OLÚP Predná Hora.

V repertoári majú  choreografie: Z rozprávania starkej, Na podstienke, Stavanie májov, Čižíček. Spracované majú  povesti O Cigánke,  Bašovci na Muráni.

Aj keď im súčasná doba nedovoľuje rozvíjať ich aktivity, veríme, že keď to bude možné, budú naďalej uchovávať a šíriť tradičnú ľudovú kultúru svojej obce a regiónu.

Vedúcej a zriaďovateľovi želáme veľa úspechov a trpezlivosti pri tejto náročnej ale záslužnej činnosti ako aj veľa zanietených, malých tanečníkov a spevákov.

Spracovala: Mgr. Stanislava Zvarová, GMOS

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram