Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Drôtom vypletané

V cykle Po stopách nositeľov tradícií sme s finančnou podporou Fondu na podporu umenia začiatkom roka natočili krátky dokumentárny film o drotárovi Júliusovi Bútorovi z Drienčan.

Filmy z cyklu zachytávajú tradičné remeslá prostredníctvom audiovizuálnych technológií v komplexnom procese výroby, prácu "nositeľov tradícií", ktorí sú často jedinými reprezentantmi remeselného dedičstva nášho regiónu.

Cyklus Po stopách nositeľov tradícií

Vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR sme takto pripravili v roku 2011 dokument o rómskom umeleckom kováčovi Igorovi Radičovi z Klenovca. V roku 2012 sa v rámci projektu podarilo natočiť krátky film o ľudovom umelcovi, rezbárovi, sólistovi inštrumentalistovi v hre na pastierske hudobné nástroje, fujaristovi a píšťalkárovi Milanovi Katreniakovi z Tisovca. V roku 2013 sme zaznamenali techniky hrnčiarstva a umenie hrnčiarky Danky Bakšovej z Hrnčiarskych Zalužian, v roku 2014 sa nám podarilo spracovať posledného zvonkára na Gemeri – Malohonte Jaroslava Bastyura zo Silice, ktorý ako jediný vyrába zvonce tradičnou jelšavskou technológiou. V roku 2015 sme zdokumentovali spracovanie ovčej vlny a tkanie gúb jediného pokračovateľa u uchovávateľa gubárskeho remesla Jána Fottu z Klenovca.

V roku 2018 sme s podporou Fondu na podporu umenia zdokumentovali ďalšieho remeselníka a zaznamenali techniku tradičného remesla v našom regióne – výrobu lubových košíkov ľudovým remeselníkom Michalom Dovalom a prácu košikára Jarka Zvaru z Klenovca.

Film Drôtom vypletané zďaleka nie je posledným dokumentom. V súčasnosti pripravujeme film o Ladislavovi Hedvigim z Rimavských Zalužian, ktorý sa venuje výrobe tradičných kyjatických hračiek.

Film Drôtom vypletané vznikol v roku 2020 v autorskej spolupráci Gemersko-malohontského osvetového strediska v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja a Otta Nagya s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a bude prístupný do 22. novembra 2020.

https://www.youtube.com/watch?v=bxSiUp7EEy0&feature=youtu.be

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram