Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Dušan Ceber

Narodil sa v Rimavskej Sobote, teraz žije a tvorí vo Vyšnej Pokoradzi. Od detstva ho priťahovala vôňa dreva a práca s ním, kedy ako malý chlapec často pozoroval starého otca, ktorý bol rezbár. Postupne sa osmeľoval a sám začal do dreva vyrezávať. Výrobe fujár „kráľovnej medzi hudobnými nástrojmi“, ktorý nádherne baladicky rozpráva o hĺbkach ľudskej duše, radostiach, veselosti, starostiach, smútkoch a žiaľoch, jeho zádumčivý a mumľavý hlas, človekom vdýchnutá poézia, ktorá úžasným spôsobom dokáže vyjaviť tie najskrytejšie zákutia  ľudských emócií a vnútorne pohladiť dušu, sa už viac ako 30 rokov venuje ľudový rezbár Dušan Ceber.

Jeho „učiteľmi“ a inšpirátormi boli okrem starého otca Juraj Kubinec z Utekáča a jeho syn Martin Kubinec z Poltára a Pavol Bielčik z Kokavy nad Rimavocou.

            Ako sám hovorí „aby mala fujara svoj hlas, musí jej majster vliať dušu.“ Najvhodnejšie na jej výrobu je bazové drevo, ktoré je na pohľad mäkké, čo je mylná domnienka, pretože drevo je húževnaté, tvrdé s rezonančnými vlastnosťami a s vnútornou dužinou, čo umožňuje ľahké vŕtanie.

            Fujara svojím hlasom vytvára lesný chór, ktorý je na začiatku mohutnou ozvenou našich hôr s postupne klesajúcimi tónmi, akoby poskakovali po dlhých lánoch polí, lúk a pastvín, osviežený o trilky horských bystrín zostupuje z hôľ, aby si nakoniec, ako ustatý roľník, sadol na priedomie a hlbokými mumlavými tónmi chválil západ slnka a tichý šum lesov.  

            Mal aj niekoľko autorských výstav a to v Rimavskej Sobote, či v Detve,  je dlhoročným členom folklórneho súboru Rimavan  z Rimavskej Soboty.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram