Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Folklórne rozpravy

31. marca 2016

Gemersko – malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote organizovalo po druhýkrát Folklórne rozpravy, ktoré vznikli na základe podnetu členov poradného zboru pre folklór pri GMOS v Rimavskej Sobote. Cieľom tejto aktivity je hlbšie poznávanie folklórnych tradícií v regióne, nárečí a ich rozdielností, poznávanie vzájomných súvislosti a prepojení, ale aj rozdielností v jednotlivých obciach.

V stredu 30. marca 2016 sa tak stretli členovia folklórnych kolektívov z Revúšky, z DFS Lykovček a FS Lykovec z Revúcej, ŽSS Skaliny z Hnúšte, FSk Levenda z Muráňa, z FS Vepor a DFS Mladosť z Klenovca v Muránskej Zdychave. Vďaka ústretovosti starostu obce Jána Poliaka sme mali možnosť spoznať obec, jej históriu aj súčasnosť. Sprevádzal nás krížovou cestou v obci, mali sme možnosť navštíviť rímsko-katolícky kostol. Na záver prehliadky obce nás zaviedol do miestneho ľudového domu, kde sú uložené artefakty od občanov obce a to pracovné náradia, zariadenie ako aj tradičný odev miestnych obyvateľov. Folklórna skupina Zpod Kohúta nám prezentovala piesne v ich nárečí, ktoré sme zároveň konfrontovali s ďalšími účastníkmi v ich nárečiach (Muráň, Klenovec, Revúčka...). Metodička pre folklór z GMOS v RS Mgr. Stanislava Zvarová zároveň pripravila výber piesní z ďalších obcí regiónu v pôvodnom nárečí z archívnych záznamov, ako aj metodický materiál – osnovu ku vedeniu a príprave výskumu a jeho spracovaniu. Účastníci mali možnosť pozrieť si spracovaný výskum v komornom programe Roztratené zrnká, ktorý bol uvedený v roku 2012 z obcí Muránska Zdychava a Revúčka. O pohostenie sa postarali členky Folklórnej skupiny Zpod Kohúta a predsedníčka o. z. Centrum aktivizácie pamäte a vitality Revúčka Ing. Eva Hicárová.

Zároveň sme spoločné stretnutie využili aj na prípravu spoločných programov na 38. ročník GMFS – Klenovská Rontouka a regionálnu súťaž hudobného folklóru.
Všetkým ďakujeme za účasť a spoluprácu a tešíme sa na ďalšie Folklórne rozpravy v našom regióne.

Stanislava Zvarová, metodička pre folklór

Fotogaléria: Folklórne rozpravy

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram