Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Mitrovanie 2023

Ukončenie pastierskej sezóny už po desiaty raz

Na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach symbolicky ukončíme pastiersku sezónu v regióne Gemer-Malohont už po desiatykrát. Starý zvyk, ktorý sa viaže na svätého Demetera alebo Mitra, si pripomenieme v sobotu 14. októbra 2023. Návštevníkov podujatia čakajú ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality, trh regionálnych produktov, aktivity pre deti a nebudú chýbať ani najznámejší valasi Maťko a Kubko.

Program Mitrovania začína už tradične o 10:00 hod. ukážkami prác na salaši ako sú strihanie oviec, odváranie žinčice, výroba syrov, pareníc a bryndze či spracovanie ovčej vlny. Novinkou bude prezentácia klenoveckého syrca zo syrárne pri Salaši pod Maginhradom, ktorý je zapísaný v európskom zozname výrobkov s chráneným zemepisným označením.

Pri Humne bude prebiehať súťaž vo varení baraních špecialít, kde budú prezentované rôzne spôsoby spracovania jahňacieho mäsa. Do súťaže sa môžu prihlásiť 5-členné tímy priateľov, rodín či organizácií a firiem.

Na pódiu pri Pastierni poobedňajší program obohatia najmä detské folklórne súbory Mladosť z Klenovca a Zrkadielko z Hnúšte, ktoré doplnia heligonkári, fujaristi a gajdoši.

Na rôznych miestach v areáli salaša sú pripravené aj sprievodné aktivity ako výstava oviec, drevené atrakcie pre deti, súťaže v pití žinčice a jedení halušiek alebo obľúbený trh regionálnych produktov s ukážkami remesiel. Nebude chýbať ani detský kútik umiestnený v krytej hale, v ktorej čakajú na deti tvorivé dielne a o 11:00 hod. divadelné predstavenie o Jankovi Hraškovi v podaní hriňovského Divadla z domčeka.

Tance folklórnych súborov Podpoľanec z Detvy a Vepor z Klenovca vystrieda hudba a spev klenovských heligonkárov, kokavských fujaristov aj gajdošov z Oravy a rôznych kútov regiónu Gemer-Malohont. Na tento kultúrny program nadviaže slávnostný sprievod ovčiarov, bačov a valachov, ktorý bude ukončený vyúčtovaním s majiteľmi oviec.

Hlavným zámerom podujatia je zachovať valaskú a ovčiarsku tradíciu v regióne Gemer-Malohont, ako aj zvyky spojené s ukončením pastierskej sezóny, priblížiť ich súčasnej generácii a poukázať na význam ovčiarstva ako špecifickej súčasti tradičnej ľudovej kultúry i dnešnej doby.

Organizátormi sú Miestna akčná skupina MALOHONT so sídlom v Hrachove, Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce a Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote - kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s odborným garantom, ktorým je Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a s finančnou podporou sponzorov. Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj. Podujatie sa koná za každého počasia.

Autor tlačovej správy: Ing. Miroslava Vargová, spolupracovníčka MAS
Foto: Peter Poboček a Peter Vranský

Viac informácií: Ing. Danica Blahová, manažérka MAS: 0904 614 457, manazer@malohont.sk

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram