Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

MUZIČKY A MALÍ TANEČNÍCI

6. septembra 2017

Národné osvetové centrum a Občianske združenie RODON Klenovec, v spolupráci  s Gemersko – malohontským osvetovým strediskom v Rimavskej Sobote a Miestnym kultúrnym strediskom  pri Obci Klenovec zorganizovali v čase od 13. – 19.08.2017 v obci Teplý Vrch 15. ročník tvorivých hudobných dielní MUZIČKY, po druhý krát v spojení s tanečnou tvorivou dielňou tanečníkov z detských folklórnych súborov, pod názvom Malí tanečníci.

Tvorivej dielne sa zúčastnilo desať detských tanečných párov, ktoré boli v minulom roku vybrané na základe konkurzov v šiestich mestách Slovenska. Deti z DFS Ďumbier a z DFS Pramienok z Liptovského Mikuláša, DFS Železiarik z Košíc, DFS Kopaničiarik z Myjavy, DFS Čakanka z Nového Mesta nad Váhom, DFS Radosť z Trenčína, DFS Kornička z Trenčína a za Banskobystrický kraj boli v konkurze vybraté deti DFS Mladosť z Klenovca Alžbetka Váradiová a Miloš Pašák. Pod vedením tanečných pedagógov Mgr. art. Agáty Krausovej, ArtD., Mgr. art. Ing. Slavomíra Ondejku, Mgr. Kataríny Babčákovej, PhD., Mgr. Alfréda Linckeho a Mgr. art. Ondreja Galbičku  si osvojovali štýlovú interpretáciu tanečných typov z jednotlivých obcí Šariša a Horehronia a k štýlovej interpretácii viachlasného horehronského spevu deti viedla etnomuzikologička Mgr. Jana Ambrózová, PhD. Tvorivej dielne sa zúčastnili i taneční a hudobní pedagógovia niekoľkých detských kolektívov.

Malí muzikanti z detských ľudových hudieb Zlatňanka zo Zlatých Moraviec, Ďumbier z Liptovského Mikuláša, ZUŠ Bernolákova z Košíc, Zuškáčik z Tlmáč, Leváranek z Veľkých Levár, Jarabinka z Bratislavy a Malí huslisti z Červeníka sa pod vedením lektorov Mgr. Michala Nogu, Milana Verónyho, Viliama Gurbaľa a Michala Zelinku učili štýlovej interpretácii piesní z folklórnych regiónov Horehronia a Šariša, funkčne viazané k vyučovaným tanečným typom. Deti si tak osvojovali zručnosti interpretácie ľudového tanca a hudby vo funkčnom spojení, v akom existovalo a rozvíjalo sa v tradičnom prostredí. Vo voľnom čase sa muzikantom  a tanečníkom venovali animátori Bc. Viktor Brádňanský, Michaela Pockľanová a Lucia Zvarová. Organizačne tvorivé dielne realizovali Mgr. Stanislava Zvarová a Jaroslav Zvara.

Okrem výučby bol pre deti pod vedením animátorov pripravený i zaujímavý program - interaktívne hry, kúpanie sa, opekanie, či zaujímavá návšteva Hradu Modrý Kameň a múzejnej expozície hračiek a bábkarstva a remeselné dielne s lektormi: Július Bútora z Drienčan - práca s drôtom, Ľubomír Majan z Rimavskej Soboty - biče a práca s kožou,  Jaroslav Zvara z Klenovca – košíky z pedigu a Miška Pockľanová zo Svetlej 0 – práca s textilom.

Verejná prezentácia projektov sa uskutočnila v Kultúrnom dome v Teplom Vrchu v sobotu 19.08.2017 o 14:00,  hojnému počtu divákov mladí talentovaní muzikanti a tanečníci predstavili svoje hudobné a tanečné umenie, výsledky tvorivého a konštruktívneho prístupu k didaktike tanca a hudby pre rodičov, hostí i obyvateľov obce Teplý vrch a spoločná snaha organizátorov, lektorov, animátorov a najmä účastníkov bola odmenená búrlivým potleskom. Tešíme sa na stretnutie o rok.

Projekty z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Národné osvetové centrum Bratislava.

 

 

 

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram