Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Patrícia Cavarová

Mgr. Patrícia Cavarová, vyštudovala učiteľstvo výtvarného umenia v Prešove, kde sa začala viac venovať maľbe. Momentálne pracuje ako asistentka učiteľa na Základnej škole v Tisovci.

Už počas základnej školy navštevovala aj základnú umeleckú školu, kde okrem výtvarného odboru chodila aj na akordeón a až do skončenia štúdia na vysokej škole sa venovala spievaniu v speváckych zboroch. Vo voľnom čase sa prevažne venuje vyšívaniu veľkonočných a vianočných ozdôb, záleží od obdobia. S vyšívaním začala len v marci 2020, počas karantény, pretože až vtedy si na to našla čas. Keďže sa blížia veľkonočné sviatky, chceme Vám priblížiť jej tvorbu, vyšívané veľkonočné vajíčka.

Ako nám povedala: „vyšívam veľkonočné vajíčka a vianočné gule. Majú rôzne veľkosti od 8 cm - 12 cm, sú z polystyrénu, na ktorom je nalepená tkanina s krížikovou výšivkou a dekorácia je dozdobená farebnou stužkou. Okrem vyšívania sa venujem aj hraniu na akordeón, prepisovaniu skladieb do počítačovej podoby a pôsobí aj v detskom folklórnom súbore Čížiček v Tisovci ako korepetítorka.

Počas vianočného obdobia rada ozdobujem medovníky, prevažne čipkou a ľudovými motívmi. V tomto období sa aj naďalej venujem výtvarnému umeniu - maľujem, alebo kreslím na zákazky. Pracovala som aj na tvorbe rôznych projektov- omaľovánky, puzzle, mapky, logo, dizajn CD a DVD. Pokiaľ nepracujem na zákazkách, mojimi obľúbenými a častými témami sú klauni, masky a anjeli. V minulosti som sa venovala aj maľovaniu na textil a taktiež aj vyšívaniu na odev. V rámci mojej diplomovej práce som sa snažila vytvoriť novodobý kroj, čiže som maľovala a vyšívala retiazkovou technikou folklórne vzory.

Maľovanie na textil ma nadchlo a preto by som sa v budúcnosti chcela k maľbe na textil vrátiť a vytvárať tak oblečenie s ľudovými motívmi. Okrem toho by som v budúcnosti chcela vyrábať náušnice s folklórnymi vzormi, ktoré budú vyšívané. Je to projekt, ktorým by som chcela do povedomia ľudí dostať folklór z rôznych oblastí Slovenska, pretože na Slovensku máme nádhernú paletu rôznych vzorov a výšiviek, ktoré by nemali padnúť do zabudnutia.“

Mladej talentovanej učiteľke v jej kreatívnej tvorbe držíme palce a tešíme sa na jej tvorbu.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram