Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Po stopách nositeľov tradícií

1. júna 2018

Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote pokračuje v roku 2018 v cykle úspešných krátkometrážnych filmov Po stopách nositeľov tradícií.

V produkcii GMOS sa v rámci tohto cyklu vyrobilo už päť filmov dokumentujúcich žijúcich nositeľov tradícií z regiónu Gemer-Malohont. Prvý film vznikol v roku 2011 a diváka vniesol do tajov a krás kováčskeho remesla v dielni klenovského majstra Igora Radiča. V roku 2012 to bol film "Milan Katreniak - tradičné umelecké rezbárstvo", v 2013 "Danka Bakšová - krása ukrytá v hline" (všetky tri filmy uviedla aj RTVS a regionálna TV Rimava). V roku 2014: "Jaroslav Bastyúr - tradičné zvonkárstvo na Gemeri", 2015 GMOS v spolupráci s filmovým štúdiom zdokumentovalo spracovanie ovčej vlny a tkanie gúb jediného pokračovateľa a uchovávateľa gubárskeho remesla z Klenovca vo filme "Ján Fotta - Od ovečky po gubu" (film uvedený v RTVS, v TV Rimava, používaný aj ÚĽUV-om).

Vo všetkých prípadoch išlo o už zanikajúce remeslá, nakoľko majú väčšinou len jedného reprezentanta v regióne a pomocou DVD dokumentu sa podarilo tieto techniky uchovať, chrániť a pomáhať ich rozvíjať. V roku 2018 vďaka podpore z Fondu na podporu umenia Gemersko-malohontské osvetové stredisko zdokumentuje majstrov košikárskeho remesla žijúcich v regióne Gemer-Malohont. Vydanie krátkometrážneho filmu je plánované na december 2018.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram