Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

RECY Veci - Čo s fľašami zo Silvestra?

20. januára 2021

V novom cykle tvorivých dielní RECY Veci - ako i názov napovedá - by sme vám radi poskytli inšpiráciu, ako vytvoriť niečo z vecí, ktoré bežne doma máme, resp. ich nákup je možný aj v súčasnej situácii.

Snáď v každej domácnosti sa nájde prázdna fľaša, nožnice, obojstranná lepiaca páska (prípadne tavná pištoľ, alebo obyčajné školské lepidlo), jutový špagát - namiesto neho kľudne môžeme použiť zvyšky priadze.

K práci nebudeme potrebovať nič iné - snáď ešte zvyšky čipiek, rôzne drobnosti na dekoráciu hotovej fľašky a najmä dávku trpezlivosti.

Na začiatok si fľašu prepláchneme, očistíme ju najmä od vrchnej fólie, etikety spokojne môžu ostať. Následne fľašku celú pokryjeme obojstrannou páskou. Môžeme použiť i tavnú pištoľ, alebo bežné domáce lepidlo, avšak s obojstrannou páskou je práca rýchlejšia a asi aj čistejšia.

Pri obliepaní fľaše je dobré ju pokryť kúskami pásky na čo najväčšej ploche, nie je však nutné ju oblepiť úplne celú. Pri nadpájaní pásky nezabúdajme na fakt, že vrchná vrstva musí byť ľahko oddeliteľná.

Keď je fľaša pokrytá obojstrannou páskou, môžeme začať obtáčať povrch špagátom (priadzou). Výhodné je začať na vrchu, podľa možností čo najvyššie. Podľa fotky prilepíme špagátik, a točíme...

...a točíme dookola.

Lepivú vrstvu obojstrannej pásky je dobré odkrývať po častiach. Takto sa vyvarujeme zbytočným mrzutostiam s vynikajúcou lepivosťou pásky - nielenže by sa do pásky vlepilo mnoho iných vecí, je aj ťažšie s fľaškou pracovať, keď sa nám do nej lepia i ruky. Obtočíme takto celú fľašu. Práca je to nenáročná, avšak treba sa snažiť prirážať vrstvy špagátu čo najviac k sebe. Pokračujeme až po dno a ukončíme zabezpečením konca špagátu sekundovým (alebo iným) lepidlom či kvapkou z tavnej pištole, alebo...

...necháme trocha dlhší koniec a špagát odstrihneme. Na úplné dno fľaše si následne podľa obrázka prilepíme špagát a obtáčame do protismeru.

Je dôležité začať točiť do protismeru, pretože v opačnom prípade by nebolo možné konce špagátu uviazať.

Točíme, kým sa nám vrstvy špagátu stretnú. Odstrihneme znovu a oba konce špagátu zviažeme. Môžeme spraviť pevný uzol a konce tesne nad ním odstrihnúť, alebo z nich uviazať mašličku, ktorá môže byť jediným alebo jedným z viacerých následných dekoračných prvkov.

Hotovo 🙂

Podľa možností a vkusu si môžeme fľašku dozdobiť pripevnením rôznych drobných predmetov, čipiek, stužiek, resp. je možné na takto obtočenú fľašu využiť aj servítkovú techniku. Nie je to však nevyhnutnosť.

Takto vydekorovanú fľašu môžeme použiť ako vázu, dekoráciu, alebo vlastnoručne vyrobeným darčekom niekoho potešiť!

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram