Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

RECY Veci - Láska z papiera

11. februára 2021

Vo "valentínskom vydaní" recyklačných tvorivých dielní vám prinášame inšpiráciu na efektné srdiečka z papierových "ruličiek". Všetok potrebný materiál nájdeme doma:

  • staré noviny alebo reklamné letáky
  • nožnice
  • lepidlo
  • špajdľu, prípadne pletaciu ihlicu č. 2 - 3
  • kúsok motúza alebo priadze

Na začiatok si vyrobíme materiál - t.j. papierové rolky, ktorých budeme na srdiečko potrebovať 20 ks. Papierové rolky sú vďačný tvorivý materiál, vieme ho využiť na mnoho spôsobov - po krátkom hľadaní na internete určite objavíte prekrásne dekorácie i úžitkové predmety.

Ak chceme rolky biele, použijeme noviny - najlepšie denníky typu "plachta" 😁

Noviny nastriháme na štyri časti. Ak chceme mať biele srdiečko bez natierania farbou, použijeme vrch a spodok novín s bielym krajom. Otočíme ich týmito bielymi krajmi od seba.

Pomocou špajdle alebo pletacej ihlice (ihlica sa lepšie kĺže) hárok zrolujeme. Začíname ľavým spodným rohom, prikladáme tesne ku špajdli a tú po častiach vyťahujeme.

Posledný kúsok natrieme lepidlom a pevne prilepíme.

Keď máme dostatok trubičiek, zviažeme dohromady 18 kusov pevne kúskom motúza. Je dôležité, aby sme viazali k sebe konce, ktoré sme lepili - čiže tie užšie. Následne si prútiky rovnomerne rozdelíme na polovicu.

Z deviatich prútov pletieme jednoduchý vrkoč. Snažíme sa, aby ostal čo najviac plochý. Pletieme takmer po koniec trubičiek, prácu dočasne zabezpečíme motúzikom, gumičkou alebo štipcom.

Opakujeme so zvyšnými deviatimi prútikmi. Vrkoče zviažeme pevne podľa obrázka. Papierové trubičky sú ohybné, avšak takto upletený vrkoč je dostatočne pevný, dá sa pekne vytvarovať. Strapaté konce odstrihneme.

Zvyšnými dvoma papierovými prútikmi pevne omotáme zviazané konce - na začiatku a konci pridáme lepidlo. Samozrejme, ten motúz tam už nie je potrebný, je možné ho odstrániť - avšak pozor, aby sa srdce nerozpadlo! (Tento krok môžete pokojne vynechať 😊)

Srdiečko je hotové - stačí priviazať špagátik na zavesenie! Môžeme ho použiť takto, alebo ho dozdobiť podľa vlastnej fantázie. Dá sa namaľovať temperovými alebo akrylovými farbami, resp. nastriekať farbou (odporúčame hlavne pri farebných reklamných letákoch), ale skvele vyzerajú aj srdiečka vyrobené z čiernobielych novinových hárkov.

Prajeme veľa zábavy pri tvorení!

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram