Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Spevácke zbory v Tisovci

9. februára 2021
Mužský spevácky zbor Dr. Samuela Daxnera v Tisovci

je jediným spevokolom u nás, ktorý počas 143 rokov svojej existencie fungoval bez prerušenia svojej činnosti. Vystriedalo sa v ňom mnoho generácií, striedali sa roky ťažké s ešte ťažšími – čo sa týka speváckej základne. I napriek tomu sa v meste pod Hradovou podarilo udržať mužský spevokol, hoci sa to nepodarilo ani väčším mestám, ako je Tisovec. Radosť zo spevu, chuť učiť sa nové piesne, ako aj zanietenosť pre spoločné stretnutia bratov spevákov nikdy nechýbali. V zbore spievali súrodenci, starí otcovia s vnukmi ako aj otcovia so synmi.

Spevokol za svoju činnosť získal mnoho ocenení – štátne vyznamenania, Kvet kultúry a umenia Banskobystrického samosprávneho kraja v r. 2012, Poctu generálneho riaditeľa NOC Bratislava a v júli 2018 bola spevokolu odovzdaná Medaila POCTA SVÄTÉHO GORAZDA  Národným osvetovým centrom.

Spevokol udržiava kontakty s ďalšími, predovšetkým s mužskými spevokolmi. Mužský spevokol Bradlan z Trnavy ako aj Štiavničan z Banskej Štiavnice sú pravidelnými účastníkmi spoločných udalostí.  

Pod vplyvom výmeny spevákov v zbore a doby v ktorej žijeme, sa mení aj dramaturgia zboru. Vlastenecké – hymnické skladby, úpravy ľudových piesní sú základom repertoáru zboru, doplnené sú skladbami rôznych hudobných období, ako i piesňami komerčnejšieho zamerania.

Spevokol od svojho založenia dirigovalo 10 dirigentov a súčasnou dirigentkou je Mgr. Gabriela Rufusová, ktorá spevokol vedie 31 rokov.

Ženský spevokol v Tisovci

vznikol v roku 2018. Nedával si vysoké ciele. Pre ženy - speváčky bol podstatný relax popri každodenných pracovných a rodinných povinnostiach. Skupina sa sformovala z bývalých členiek detského speváckeho zboru základnej školy, k nim sa pridali ďalšie členky, pre ktoré spev bol a je srdcovou záležitosťou. Repertoár zboru obsahuje skladby polyfonické, úpravy ľudových piesní, skladby z rôznych hudobných období. Dirigentkou ženského spevokolu je Mgr. Gabriela Rufusová.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram