Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Štefan Hangácsi z Rimavskej Soboty

Skôr, ako vám predstavíme samotného maliara, dovoľte jeho vyznanie:

„Očarila ma vôňa oleja a čistota plátna. Vyjadrovať svoje pocity, nálady a postrehy pomocou štetca a maľovania sa stalo u mňa nielen záľubou, ale každodennou potrebou.“

Už na základnej škole veľa maľoval temperovými farbami. S olejom sa zoznámil na strednej škole. Jeho prvým dielom dielo bolo maturitné tablo. Počas základnej vojenskej služby na požiadavku kamaráta namaľoval portrét Mariky Gombitovej. Po návrate z vojenčiny začal maľovať intenzívnejšie a cieľavedome, vyhľadával konkrétne témy a inšpirácie pre jednotlivé obrazy. Za svojho učiteľa považuje maliara Károlya Markóa st., významného maďarského maliara XIX. storočia. Maľoval portréty, zátišia a krajinky.

Začiatkom 90-tych rokov si s manželkou Marikou otvorili vlastný obchod s nábytkom, kde na  stenách viseli jeho olejomaľby a tak sa postupne dostával do povedomia širšej verejnosti. "Do roku 2006 som maľoval obrazy s rôznou tematikou. Po tomto období nastala desaťročná pauza."

Štetec a maliarsku paletu vymenil za videokameru. Pracoval ako kameraman a strihač v Regionálnej televízií GTV. Bola to taktiež tvorivá práca. Spoznával nielen naše mesto, Rimavskú Sobotu a jej okolie, ale aj ľudí z úplne iného zorného uhla, v iných situáciách, pri rôznych povolaniach.

V roku 2016 založil Barnabáš Borbás klub Zlatý rez, kde sa sústredili výtvarníci z nášho regiónu. Jeho členom sa stal aj Štefan Hangácsi. Ich mentorom je uznávaný maďarský maliar Cene Gál István.

Maľovanie je u neho už oveľa intenzívnejšie, ale už maľuje inou technikou. Zmenil žáner námetov svojich obrazov. Ako sám hovorí „...mám rád veselé, pozitívne, svetlé obrazy. Fascinuje ma hra svetla a tieňov a voda ako neustále sa meniaca hmota. Zachytiť pohyb a dynamiku, krásu kovu a skla, detaily života. Milujem naše mesto a nedokážem sa nasýtiť  témami z našich ulíc.“


Na otázku, koľko obrazov namaľoval, odpovedal: „Nikdy som nepočítal, koľko obrazov som namaľoval. Na moje veľké potešenie v Budapešti v Jancsó Art Gallery som mal v roku 2018 a 2019 vystavené dva obrazy, ktoré dostali aj ocenenia. V tých istých rokoch boli moje obrazy vystavené v rámci podujatia nášho klubu Zlatý rez v Csillagház a aj v galérii Ganevia v Rimavskej Sobote. V júni 2019 som mal dve diela vystavené v Bratislave v rámci podujatia Letný Art Mix a koncom roka jeden obraz aj v Egri. Začiatkom roka 2020 som sa zúčastnil súťaže Výtvarné spektrum 2020 a boli ocenené dva moje obrazy, ktoré postúpili až do celoslovenského kola, kde boli aj ocenené."

V septembri 2020 mal Štefan Hangácsi prvú samostatnú výstavu v galérii Genevia v Rimavskej Sobote, ako prejav vďaky a uznania a aj ako darček k jeho 60. narodeninám. Sám k tejto výstave povedal: „Je to trošku aj môj darček všetkým, ktorí majú radi výtvarné umenie a Rimavskú Sobotu, naše krásne mesto, jeho historické a moderné budovy, ulice a ľudí. Chcel som vám ho ukázať mojimi očami….“

Štefanovi Hangácsimu dodatočne k životnému jubileu blahoželáme aj my, prajeme mu veľa zdravia, osobnej a tvorivej pohody.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram