Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Vynášanie Zimy – Marienky v Striežovciach

Gemersko – malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, Občianske združenie Striežovské zvony v Striežovciach, v spolupráci s obcou Hrušovo už tradične organizujú na Smrtnú nedeľu Vynášania Zimy – Marienky.

Tento zvyk v obci Striežovce nepretržite pretrváva od dávnych dôb do súčasnosti. Je to jeden z najarchaickejších zvykov. Vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplo.
V iných oblastiach má tento zvyk názov Morena, Majmuriena, Ďadko... a jeho korene siahajú až do predkresťanského obdobia, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie môžu ovplyvniť.

Marienka mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli so spevom ku potoku. Pri brehu potoka ju vyzliekli, slamu zapálili, mladí chlapci ju preskakovali a hodili do potoka aby zima z dediny odišla.

Tak i v tomto roku sa domáci, ale i hostia a účastníci vzdelávacej aktivity snažili vyniesť Zimu – Marienku za dedinu a priniesť tak očakávanú jar, zdravie, dobro.

V tomto roku sa do tejto aktivity zapojili deti z Detského folklórneho súboru Zrkadielko, Ženská spevácka skupina Skaliny z Hnúšte a ďalší záujemcovia o tradičnú ľudovú kultúru.

Podujatie svojimi výrobkami obohatili včelár Milan Krokavec z Kraskova a pani Rohárová z Teplého Vrchu.

Vzdelávaciu aktivitu sme realizovali v rámci projektu Čarovná studnička, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Mgr. Stanislava Zvarová, odborná pracovníčka pre folklór

IMGP9057 IMGP9040 IMGP9078 IMGP9075

 

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram