Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Výstava KROJOVANÉ MINIATÚRY

Slovenské ľudové kroje patria k tým najkrajším, čo ľudské ruky vytvorili. Každý kraj, región, či dedina priam hýri krásou a mnohorakosťou odevu, na ktorý boli jeho nositelia vždy právom hrdí.  Netradičný pohľad na regionálnu pestrosť slovenského ľudového kroja vám ponúkame na výstave s názvom Krojované miniatúry. Ľudové umenie krojovaných bábik, vyparádené postavičky, vypracované a precízne vyšperkované, ktoré zhotovili manželia Bellovičovci z Lukáčoviec pri Nitre si môžete v najbližších dňoch pozrieť v priestoroch Gemersko – malohontského osvetového strediska, Jesenského 5 v Rimavskej Sobote

Rastislav Bellovič sa už od detstva venoval výtvarnej činnosti a pred pár rokmi sa spoločne s manželkou Annou, ktorá sa krojovaným bábikám venovala už dávnejšie, rozhodli , že sa tejto záľube budú venovať spoločne. Motívom tohto rozhodnutia bola návšteva v skanzene v Zuberci, kde sa im dostalo informácie, že takýchto ľudovoumeleckých výrobkov je málo. A tak začali podoby a formy jednotlivých krojov hľadali v literatúre a na internete. Prvotnou otázkou bolo aj, aký typ bábiky bude najvhodnejší. Vybrali si barbie. Rozhodol fakt, že tieto bábiky majú aj mužskú podobu, najviac sa proporciami podobajú postave dospelého človeka a sú pre nich aj cenovo dostupné. Pri hľadaní inšpirácie pre prvé modely však narazili na nepredstaviteľnú mnohotvárnosť slovenského ľudového odevu a zvoliť len tri, či štyri kroje na reprezentáciu slovenského folklóru pripadalo im ako neskutočne okliešťujúce pre to bohatstvo, aké slovenský ľudový kroj predstavuje. A tak zmenili cieľ tvorby a začali postupne tvoriť kroje z rozličných oblastí a rozličného typu a tak vznikla táto kolekcia miniatúr krojov. Návrhy vypracováva pán Rastislav, manželka mu pomáha so šitím. Väčšinu vyrobili v Írsku, kde sa pracovne zdržiavajú, na Slovensko sa vracajú sporadicky na návštevy. Doma nakupujú najmä stuhy a flitre, v Írsku látky a čipky aj samotné bábiky. Snažia sa vždy použiť materiály, aby sa kvalitou a vzormi čo najviac podobali, tým pôvodným. A tak „bárbiny“ majú povyšívané rukávce, zástery, majú zimné kožúšky, čepce, mašle i gorálky, ktoré sa nosia na veľkých krojoch. Lebo žiadna fabrika nevyrába tieto ozdoby v malých rozmeroch, aké by sa hodili pre bábiky. Musia sa našiť veľké, čo ale vôbec neprekáža.

„Najprv sme krojované bábiky zamýšľali šiť a ponúkať pre trh. No dnes ich nechceme predávať, aj keď sme zopár bábik darovali. Teraz skôr rozmýšľame, ako našu krojovanú kolekciu dopĺňať o stále nové a nové bábiky. Myslím si, že inšpirácia nám chýbať nebude – Slovensko je v tomto prípade snáď nevyčerpateľné,“ hodnotí pán Bellovič.

Pán Bellovič vyštudoval elektrotechnickú priemyslovku, zaujíma sa o históriu a krojované bábiky ho chytili ako relax. Ako sám hovorí: „Človek si pri takejto robote viac odpočinie, ako na dovolenke.“  Pri pohľade na tie drobné postavičky, nevdojak vám napadne myšlienka, ako si chlap pomáha hrubými prstami pri takej piplavej robote? Veď vystrojiť takú bábiku krojom je náročná práca, ktorú vedia robiť najmä šikovné a zručné ženy.

Návštevníka až udiví dokonalosť vypracovania a krása ozdôb dievčenských i ženských krojoch, na letných či zimných formách. Výnimočne bohato zdobené sú svadobné kroje, ktorých súčasťou ako inak je i parta na hlave nevesty.

Cieľom tohto podujatia je priblížiť krásu slovenského kroja širokej verejnosti. „Chcem poukázať na tú neuveriteľnú pestrosť typov a variantov, ktorú slovenský odev mal a tiež na to, že je to náš fenomén, ku ktorému si treba vytvárať vzťah,“ zdôraznil pán Bellovič.

Na výstave  Krojované miniatúry v priestoroch Gemersko – malohontského osvetového strediska, Jesenského 5 v Rimavskej Sobote , môžete obdivovať kroje takmer z celého Slovenska, kroje letné i zimné, denné i sviatočné, aj svadobné. Pravda, niektoré regióny ešte nie sú celkom zastúpené, ale že na ich doplnení usilovne pracujú potvrdzujú slová pána Belloviča: „ Dúfam, že sa nám s manželkou podarí pridať ešte viacero krojov, ktoré si to pre svoju krásu tiež zaslúžia i keď si uvedomujem, že zvládnuť všetku tú slovenskú krásu je nad sily jednotlivca“.

Výstava potrvá  od  8.3. do 17.3. 2017.

Veríme, že krása našich krojov bude dostatočným lákadlom pre všetkých návštevníkov, a že si počas februára nájdu cestu k nám nielen nadšenci folklóru, či široká verejnosť, ale i žiaci či študenti so svojimi pedagógmi. Nech táto téma je podnetom pre ďalšiu tvorbu, propagáciou dedičstva našich otcov, nadšením z tvorivosti našich predkov a inšpiráciou pre rozvíjanie estetického cítenia našej mladej generácie.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram