Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

30. Festival Janka Plichtu

V piatok 14. júna 2024 sa v Daxnerovom dome v Tisovci uskutočnil 30. ročník regionálnej prehliadky dychových hudieb Gemera-Malohontu Festival Janka Plichtu. Organizátorom podujatia je Gemersko-malohontské osvetové stredisko Rimavská Sobota - kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s Mestom Tisovec. Festival Janka Plichtu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podujatie sa nieslo v priateľskej atmosfére. Festival zahájili svojím vystúpením žiaci Materskej školy. V programe sa predstavili dychové zoskupenia z regiónu: domáca Dychová hudba Hradovanka z Tisovca, Dychová hudba mesta Hnúšťa, členovia Dychovej hudby SMZ Jelšava, Rimavsko-sobotská šestka a hosť prehliadky, Dychová hudba Selčianka.

Tisovská dychová hudba Hradovanka ktorá patrí medzi najstaršie dychovky na Slovensku. Existencia dychovej hudby v Tisovci má  veľkú tradíciu, ktorá naďalej pretrváva. Hradovanka si v minulom roku pripomenula 130. výročie svojho vzniku. Za tie roky sa obsadenie dychovej hudby zmenilo, niektoré dychové nástroje boli nahradené elektronickými a to dodalo dychovke tanečný charakter, čo sa prejavuje aj v jej repertoári. Dychová hudba mesta Hnúšťa bola ako Robotnícka dychová hudba Hnúšťa-Likier založená v roku 1941, v súčasnosti pôsobí pri Mestskom kultúrnom stredisku v Hnúšti. V súčasnosti členovia kapely dochádzajú aj z Rimavskej Soboty, Sirku a Jelšavy. Rimavskosobotské zoskupenie RS 6 vzniklo z kamarátov a členov bývalej DH Sobotienka. Kapela pravidelne vystupuje na kultúrnych podujatiach mesta a regiónu, zo srdca hrajú populárnu aj klasickú či vážnu hudbu. Dychová hudba SMZ Magnezitár z Jelšavy vznikla v roku 1954. Za svoje pôsobenie úspešne reprezentovala závod a región, v súčasnoti dychovka vystupuje na rôznych hudobných prehliadkach, ale aj v kostoloch evanjelickej cirkvi.

Hosť prehliadky, Dychová hudba SELČIANKA vznikla v roku 1978 v obci Selce pri Banskej Bystrici, odkiaľ pochádza aj jej názov. Neskôr sa presídlila do Banskej Bystrice a stala sa najobľúbenejšou dychovkou v okrese. Selčianka získala množstvo významných ocenení, je dvojnásobným víťazom celoslovenskej súťaže malých dychových hudieb v Lednických Rovniach. Od svojho založenia absolvovala viac ako 1900 vystúpení rôzneho druhu. V slovenskom rozhlase nahrala 90 skladieb. Viackrát vystupovala v slovenskej televízii. Repertoár Selčianky tvoria úpravy ľudových piesní stredoslovenského regiónu, ako aj skladby moravských a českých autorov.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram