fbpx

Eva Manicová

Žije a tvorí v Tisovci. Svoje prvé medovníky napiekla v roku 1991. „Potrebovali sme v kultúrnom dome vyzdobiť vianočný stromček. Vtedy som si povedala, že naň nedáme žiadne gule a všetky tie „umelinky“, ale vyzdobíme ho orieškami, jabĺčkami a medovníkmi, tak ako to robili naše staré mamy,“ hovorí pani Evka Manicová. Máloktorá žena sa môže popýšiť toľkými funkciami a záľubami ako ona. Bola riaditeľkou kultúrneho strediska a viceprimátorkou mesta Tisovec, založila folklórny súbor, ba rozbiehala aj tisovský jarmok. Pečenie medovníkov je pre ňu relax. Jednoducho sa jej to zapáčilo.

„Mojím vzorom bola teta Koperová, ktorá už, žiaľ, nie je medzi nami. Chodili sme spolu vystupovať so súborom a súčasťou našej výbavy bol aj košík s medovníkmi. Kam sme išli, všade ich obdivovali. Raz ma pozvali na Slovenské veľvyslanectvo do Budapešti. Moje medovníkové srdiečko na tamojšej výstave získalo prvé miesto,“ hovorí pani Evka. A bolo rozhodnuté… medovníčky jej učarovali už navždy.

            Jej medovníčky najrôznejších tvarov, farieb, výzdob od výmyslu sveta dotvárajú atmosféru takmer každého väčšieho podujatia v regióne Gemer – Malohont, ale tešia srdcia a oči ľudí  v Japonsku, Kanade, Amerike, Afrike a  v Austrálii. Po jej dome sa takmer vždy šíri príjemná perníková vôňa.

Zdieľam