Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Folklórny súbor Lykovec

4. júna 2020
Kategória:

Folklórny súbor Lykovec, ktorého vznik siaha do 70-tych rokov minulého storočia, po takmer dvadsiatich rokoch prestávky obnovil svoju činnosť v septembri 2015. Pôsobí pri Mestskom kultúrnom stredisku v Revúcej pod vedením Mariany Poprockej, Aleny Ďurkovičovej a Natálie Poprockej. V súbore pôsobí viac než 50 členov, ktorí pracujú v troch zložkách, a to tanečnej, hudobnej a speváckej.

Venujú sa interpretácii a uchovávaniu tradičného piesňového, tanečného a hudobného folklóru najmä z oblasti stredného a horného Gemera, ako aj blízkeho Horehronia - etnografických regiónov, ktoré v minulosti patrili do Gemerskej župy a pod Muránske panstvo. Snažia sa o zachovávanie pôvodného nárečia. Podkladom pre tvorbu programov a choreografií je jednak etnologická literatúra, zbierky piesní, ale hlavne terénny výskum Aleny Ďurkovičovej v okolitých dedinách stredného Gemera a Malohontu.

Členovia FS Lykovec počas svojho 5-ročného pôsobenia nacvičili množstvo ľudových piesní, osem nových tanečných choreografií z oblasti stredného Gemera - "Na sirkovskom bále", "Majáles" (autormi sú vedúce folklórneho súboru), "Pri revúckom kostelu" (autor Jozef Fabo); tanečno-divadelné pásmo: „ Priädki na Zďichave“ a „Katarínska zábava na Hute“ (autormi sú vedúce folklórneho súboru) a z Telgártu - „Koleso“, „Šorový“ a „Čardáš“ (autorkou je Veronika Horváthová). 

V novembri  2017, aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, FS Lykovec nahral svoje prvé CD s názvom „Viaš ti milí“, ktoré  predstavovalo výsledok 2-ročnej práce súboru. Ľudové piesne poslucháčov zavedú do regiónu Gemer – Malohont, do oblasti stredného Gemera – do Revúcej a dedín jej blízkeho okolia Sirk, Chyžné, Mokrá Lúka, Revúčka i Muránska Zdychava. Na prezentačnom CD zazneli gemerské piesne v podaní členov FS Lykovec a jeho hostí – rodáčky, speváčky Anky Molnárovej, Detského  folklórneho súboru Lykovček, Folklórnej skupiny Revúška, a Folklórnej skupiny Spod Kohúta Revúčka – Muránska Zdychava, mužskej speváckej skupiny Húžva, Ivany a Ivana Nemčokovcov z FS Dubina.

Folklórny súbor Lykovec sa každoročne zúčastňuje na Gemersko – malohontských folklórnych slávnostiach Klenovská rontouka v Klenovci, účinkuje na viacerých vystúpeniach pre mesto Revúca i okolité mestá a obce. Každoročne organizuje Krojovanú fašiangovú veselicu, udržiava tradíciu stavania májov. Pripravuje vlastné programy k Vianociam. Zúčastňuje sa tanečných, speváckych a hudobných súťaží organizovaných GMOS v Rimavskej Sobote. V roku 2017 sa predstavili v družobnom meste Litovel. Počas svojho 5 ročného obdobia sa súbor predstavil na folklórnych festivaloch Koliesko v Kokave nad Rimavicou, Východná a Podroháčskych folklórnych slávnostiach. V septembri 2019 sa úspešne zúčastnil na medzinárodnom festivale Bosel v Nemecku.

Práca folklórneho súboru je prínosom pre zachovanie tradičnej ľudovej kultúry Gemera nielen pre súčasné potreby, ale aj pre jeho archivovanie. Snahou členov FS Lykovec je pokračovať v činnosti a svojou prácou prispievať k šíreniu a zachovaniu ľudových tradícií, piesní, tancov a zvykov regiónu Gemer.

Folklórny súbor Lykovec môžete sledovať aj na sociálnej sieti.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram