Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gabriela Medveďová

18. februára 2021

Narodila sa a vyrastala v Tisovci, kde navštevovala aj  základnú školu, neskôr  študovala  na SOU v Hnúšti, odbor krajčírka. Po ukončení školy pracovala v Zornici Tisovec, vo firme Botex, ale vyskúšala si aj prácu v poľnohospodárstve a drevovýrobe. Vždy ju to ale ťahalo k ručnej práci. V čase,  keď sa presťahovala do Rimavských Zalužian, dostala príležitosť pracovať v tamojšej materskej škôlke, kde naplno prejavila svoju zručnosť.

            V roku 2012 dostala príležitosť zapojiť sa do projektu KROJE NAŠICH KRAJOV, ktorý realizovala MAS MALOHONT a v rámci ktorého vznikla kolekcia krojov z nášho regiónu. Každý kroj je originál a je jedinečný. Celý projekt trval jeden rok a počas neho prebehlo množstvo terénnych výskumov, stretnutí s ešte žijúcimi pamätníkmi, ktorí vedia presne popísať kroje, ich zdobenie, generačné členenie.

            Každý jeden kroj zachytáva veľký generačný vývoj :  dievča – chlapec, nevesta – ženích, žena – muž, až po starobu. Aj výšivka sa odlišuje od doby, kedy tí ľudia žili. Jeden kroj vzniká  2 -3 týždne, ale je to individuálne. Autorka  na samom začiatku veľmi precízne pracuje s dostupnou fotodokumentáciou, ktorú si podľa potreby upravuje – zväčšuje, kopíruje a presne  identifikuje výšivku. Potom ju začne realizovať na vhodné plátno / hustejšie alebo redšie/. Pre náš región je typická  hlavne krížiková výšivka a výšivka krivou ihlou. Zdobené sú najmä rukávce a predná časť  mužských košieľ.  Takto vyšité – pripravené časti zošíva a postupne tvaruje odev – košele, nohavice, sukne, ktoré je potrebné obohatiť plisom.  Mužské nohavice a vesty majú švy ozdobené ornamentom. Takto oblečenú bábiku  ešte dotvaruje. Ženy dostanú šatky, čepce, v prípade neviest parta. Muži zasa klobúky, zástery, perá.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram