Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Ján Maciak

17. marca 2021

Narodil sa a žije v Tisovci, v mestečku pod Hradovou, kde vychodil základnú školu a strednú priemyselnú školu chemicko-hutnícko-strojársku. Po ukončení školy vojenčil pri Slovenskom vojenskom ľudovom umeleckom kolektíve a snáď tu začal cítiť krásu ľudových tradícií. Roky pracoval v Slovenských lúčobných závodoch v Hnúšti a neskôr v mestskej firme Služby mesta Tisovec.

V roku 1995 začína využívať silu svojich rúk a svoju predstavivosť a tak spod jeho rúk vychádzajú najprv slovenské črpáky, jedinečné fujary, valašky, neskôr  vytvára drevené  sochy s ľudovou tematikou Jánošíka, pastierov, hudobníkov, motivačné   sochy  znázorňujúce zvieraciu ríšu  a  napokon  mu učarila   vôňa   kože,  z ktorej vytvára opasky, remene, zápästníky a pastierske kapsy, tašky vybíjané striebornými či mosadznými cvokmi a vypletané kožou, kabely zdobené tlačenými razníkmi, kožené ozdobné remence – klapky na konskú uzdu, k  tomu pridáva bľachu – tvorí pracky, spony, blanciare...

Vo svojej dielni alebo na chate na Bánove sa teraz, keď je už na dôchodku - rád uzatvára na dlhý čas dňa, tvorí dovtedy, kým spod jeho rúk nevyjde hotový výrobok, s ktorým je spokojný a o ktorý prejavujú záujem nadšenci ľudových výrobkov.

Jeho   výrobky   môžete   obdivovať na  Salaši Zbojská, aj  v Lesnom skanzene v Tisovci, na mnohých iných miestach Slovenska, ale putovali aj do ďalekých krajín – Poľska, Talianska, Belgicka a pod. Čo je však podstatné, tvorí srdcom, rozdáva krásu a šíri artefakty pôvodného autentického ľudového folklóru tvorené zručnou rukou a s remeselným grifom.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram