Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Rozlúčka s Lajosom (Ľudovítom) Ádámom

21. marca 2021

V nedeľu 21. marca 2021 nás vo veku 81 rokov opustil ďalší výnimočný človek, osobnosť kultúrneho života, osvetár, tanečník, choreograf, nezabudnuteľný učiteľ tanca Lajos (Ľudovít) Ádám.

Cit pre hudbu a tanec dostal do vienka, už ako dieťa sa spolu so súrodencami zúčastňoval rôznych vystúpení. Vynikal v ľudovom tanci, ale publikum ohúril aj ako hudobník. Na gymnáziu v Tornali bol už nielen členom tanečného súboru, ale aj jeho vedúcim. Už vtedy sa zoznamoval s rimavskosobotskou kultúrnou elitou.

Po štúdiách a vojenskej službe študoval na vysokej škole spoločenský tanec, absolvoval však aj kurz choreografie. Následne sa chcel venovať už len tancu a výskumu – práve v tom čase hľadalo okresné osvetové stredisko spolupracovníka v oblasti tanca. Na osvete pracoval 12 rokov.

Viac než 35 rokov viedol folklórny súbor Gömör, zanechal po sebe rozsiahlu zbierku ľudových piesní a tancov nielen z Gemerského regiónu. Bol neodmysliteľnou súčasťou rôznych folklórnych slávností, od Bodrogu až po Želiezovce, Klenovec a Tisovec nevynímajúc. Pomáhal v mnohých folklórnych súboroch – maďarských aj slovenských.

Foto: Gemerské zvesti

Väčšine z nás však ostane v pamäti ako učiteľ spoločenskej etikety a tancov – v klobúku, so šálom a s dobrotivým úsmevom pod elegantnými fúzikmi. Pod jeho láskavým dohľadom sa za polstoročie pôsobenia Lajosa Ádáma priučilo „povinným“ tancom a základom etikety viac než 35 tisíc mladých ľudí.

Česť jeho pamiatke!

Ilustračná fotografia: rirek.sk

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram