Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Ženská spevácka skupina Fürtöcskék

12. mája 2020

Spevácka skupina bola založená v roku 2001 v Blhovciach (okr. Rimavská Sobota). Iniciátorkou bola Edita Mihályiová, ktorá  oslovila a zverbovala dedinské ženy, o ktorých vedela, že rady spievajú a sú ochotné venovať svoj voľný čas na niečo pekné a trvácne: na zachovanie tradícií, zvyklostí a ľudových piesní svojej milovanej dediny.

Za uplynulých čoskoro dvadsať rokov mala ŽSS Fürtöcskék nespočetné množstvo vystúpení a dosiahla pekné výsledky napr. na Celoslovenskej ľudovo-umeleckej súťaži „Bíborpiros szép rózsa“ alebo na Regionálnej súťaži ľudových piesní v Cigánde (Maďarsko), kde v roku 2004 získala 3. miesto. Vystupovala viackrát na Gombaseckých ľudovo-umeleckých slávnostiach, na rôznych regionálnych festivaloch a samozrejme na kultúrnych podujatiach obce, sú stálymi účinkujúcimi Kultúrnych slávností gemerských Maďarov. Tieto snaživé speváčky okrem toho, že pravidelne pripravujú kultúrne programy na rôzne obecné slávnosti, sú aj hlavnými organizátorkami týchto podujatí.

Okrem folklóru sa venujú aj iným žánrom: majú spracované hity slávneho maďarského speváka Pétera Mátého, ako aj vtipný program „Falusi boszorkányok“ (Dedinské bosorky), v ktorom poukazujú na obdobie, kedy vo vedomí ľudí žila silná fáma o ich existencii. Venujú sa aj ochotníckemu divadlu, viackrát úspešne účinkovali na Celoslovenskom divadelnom festivale Béni Egressyho v Moldave nad Bodvou.

Edita Mihályiová - zakladateľka a umelecká vedúca ŽSS Fürtöcskék

Umeleckou vedúcou ŽSS Fürtöcskék je jej zakladateľka Edita Mihályiová, ktorá je aj jej sólistkou. Interpretácii ľudových piesní sa začala venovať v roku 1978 a odvtedy vystupuje na  rôznych folklórnych festivaloch doma i v susednom Maďarsku. Viackrát sa zúčastnila Celoslovenskej súťaže maďarských ľudových piesní „Tavaszi szél vizet áraszt“, kde jej najlepšie získané ocenenie bolo 2. miesto v kategórii sólových spevákov.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram