Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Ženský spevokol z Gemerských Dechtár

29. apríla 2020

Ženský spevokol v Gemerských Dechtároch bol založený v roku 2006 pri Základnej organizácii Csemadoku pod vedením kreatívnej, všestrannej Tímei Csankovej.

Cieľom týchto veselých žien bolo a i v súčasnosti je zachovať a pestovať tradície, zvyky svojich predkov. Ich repertoár tvoria hlavne ľudové piesne z  Gemerských Dechtár a okolia, ktorý je obohatený a spestrený aj inými žánrami. Okrem tradičných ľudových piesní si každý rok pripravujú aj trochu iný, nezvyčajný program: country pesničky a tance, známe šlágre 70-tych rokov ( s vlastnými vtipnými textami ) alebo krátke humorné scénky. Každý program kolektívnou prácou: výber piesní, dramaturgiu, texty i kostýmy pripravujú spoločne, pri čom sa aj dobre zabavia. Z týchto stretnutí majú vždy dobrý pocit, tvrdia, že takto sa vedia odreagovať a zabudnúť  na každodenné problémy a starosti.

Ženský spevokol pravidelne vystupuje na rôznych obecných a regionálnych slávnostiach, na kultúrnych a folklórnych festivaloch susedných aj družobných obcí v regióne aj v susednom Maďarsku. Najväčšou poctou pre nich bolo pozvanie do Sedmohradska v roku 2011 na Slávnosť 1000 sedmohradských dievčat, kde vystupovali v historickom  údolí Csíksomlyó, ktoré je známe hlavne tým, že každoročne na Turíce sa tu stretávajú tisícky kresťanov maďarskej národnosti z celého sveta. Za uplynulých 13 rokov sa viackrát zúčastnili celoslovenskej ľudovo-umeleckej súťaže „ Bíborpiros szép rózsa“ a dvakrát boli spoluorganizátormi, hostiteľkami regionálneho kola spomínanej súťaže.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram