Mapa stránky

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Gemersko-malohontské
osvetové stredisko

Zriaďovateľ

Ženská folklórna skupina Barkó Menyecskék

5. mája 2020

Ženská folklórna skupina Barkó Menyecskék bola založená v roku 1981. Pôsobí pri Základnej organizácii Csemadoku v Hosticiach pod vedením neúnavnej a oddanej Evy Albertovej, ktorá nepozná nemožné.

Umeleckou  vedúcou skupiny je Margita Medeová. Tieto priateľské, veselé žienky už pomaly 40 rokov zabávajú obecenstvo na kultúrnych podujatiach, obecných slávnostiach a rôznych festivaloch ako v regióne, tak aj mimo regiónu na území Slovenska a v susednom Maďarsku a v Sedmohradsku (Rumunsko). Všade sú vítané a obľúbené, pretože svoju dobrú náladu nikdy nenechajú doma, dokážu rozveseliť každého okolo seba. Okrem folklórnych festivalov sa zapájajú aj do rôznych ľudovo-umeleckých súťaží doma i v Maďarsku, kde získali už mnoho významných ocenení.

Ženský kolektív z Hostíc objavili aj médiá:  napr. v roku 2010 televízna stanica TA3 natočila krátky film o predvianočných zvykoch v maďarských dedinách na Slovensku v ich podaní a v minulom roku ich predstavila aj maďarská televízna stanica DUNA TV vo svojej relácii „Hazajárók“  (Návraty domov).

Usilujú sa o zachovanie tradícií svojej rodnej dediny, či sú to svadobné zvyklosti, fašiangové sprievody alebo už spomínané predvianočné zvyky. 35. výročie založenia ŽFS Barkó Menyecskék oslávili veľkolepým celovečerným programom, v ktorom oživili dávne dedinské svadby za spoluúčinkovania tanečníkov Új Gömör  z Rimavskej Soboty a ľudovej hudby Garaboly zo Salgótarjánu. Keďže sú to veriace katolíčky,  v miestnom kostole spievajú aj pri príležitosti všetkých veľkých cirkevných sviatkov: Vianoce, Veľká noc, Turíce. Vďaka nim obyvatelia dediny sa každý rok môžu tešiť z adventného venca a pri zapaľovaní každej jednej sviečky si vypočuť krátky kultúrny program v ich podaní. ŽFS Barkó Menyecskék sa môže pýšiť aj CD nosičom, ktorý obsahuje ich najobľúbenejšie ľudové piesne z Hostíc a z Gemera.

Hľadať

Spojte sa s nami

Digitálny sprievodca

Digitálny sprievodca kultúrnymi službami Banskobystrického samosprávneho kraja
Otvoriť sprievodcu

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo

Partneri

fond-na-podporu-umenia-logo
kult-minor-logo
akoi-logo
rimava-sk-logo
radio-regina-stred-logo
v-obraze-logo
Logo-GMOS

Gemersko -malohontské
osvetové stredisko

Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské osvetové stredisko
Jesenského 340/5
979 01 Rimavská Sobota

Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh

Zriaďovateľ:

BB samospravny kraj logo

Hľadať:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram