Mapa stránky
Hlavným organizátorom bolo Gemersko–malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, spoluorganizátorom obec Jesenské, projekt bol realizovaný vďaka finančnej podpore Úradu vlády Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je vyhľadávanie a podpora talentovaných rómskych detí, vzájomný kontakt a výmena skúseností medzi účinkujúcimi, pedagógmi, aktívna účasť cieľovej skupiny na programe, ktorý sa snaží ich integrovať do spoločnosti, zvýšenie záujmu rómskych detí o kultúru a umenie, uľahčenie prístupu tejto skupiny obyvateľstva k živej kultúre, prispieť k zlepšeniu vzťahov medzi majoritnou spoločnosťou a rómskou komunitou prostredníctvom prezentácie rómskej kultúry. Projektom chceme podnietiť záujem rómskej, ale i nerómskej mládeže o svoje kultúrne tradície a predstaviť novú hudobnú i slovesnú tvorbu, ktorá z tejto tradície vychádza, ukázať bohatstvo a pestrosť rómskej kultúry a tradícií, ktoré sú súčasťou slovenskej i celosvetovej kultúry.
Po pozitívnych skúsenostiach a ohlasoch pri organizovaní festivalu ho organizujeme ako jednodňovú slávnosť rómskej kultúry, ktorej prínosom je zbližovanie občanov v multikultúrnej oblasti nášho regiónu. Festivalu sa zúčastňujú žiaci základných a špeciálnych základných škôl, mladí ochotníci v oblasti tanca, spevu a hudby z regiónu Gemer-Malohont. Verejné vystúpenie im dá možnosť prezentovať svoj talent v rámci rovesníckej skupiny, napomôže existujúcim kolektívom i jednotlivcom nadviazať a udržiavať vzájomný kontakt, konfrontovať svoju prácu a vzdelávať sa, pozitívnymi príkladmi motivovať mladých ľudí a meniť stereotypný pohľad spoločnosti na Rómov. Súčasťou podujatia budú aj výstavy výtvarných, literárnych prác rómskych detí a mládeže a tiež výstupy z tvorivých dielní rómskych detí a mládeže / košíky a rôzne ozdoby z pedigu, pohľadnice vyrobené technikou enkaustika/.
Tohtoročného fastivalu sa zúčastnilo 98 detí a mládeže a 22 pedagógov, zastúpené boli ZŠ Jesenské s VJS, Tornaľa s VJM, s VJS, Nová Bašta, Špeciálna základná škola Klenovec, Peter Lali z Rimavských Janoviec.
Organizátorov tohto festivalu veľmi potešila mnohopočetná účasť, ale aj rôznorodosť vystúpení jednotlivcov a kolektívov, čo dalo možnosť na vytvorenie pestrého a bohatého programu.
Ďakujeme všetkým účinkujúcim, pedagógom a vedúcim skupín za účasť na festivale ŽIVOT V POHYBE a tešíme sa na stretnutie na VII. ročníku v roku 2017.
GMOS Rimavská Sobota
©2022 | Vyrobila Prognessa Ochrana osobných údajov Mapa stránky Vyhlásenie o prístupnosti